Montessori škôlka

V škôlke je našou snahou vytvárať podnetné prostredie pre deti vo veku od 3-6 rokov primerane ich potrebám. Škôlka bola založená v roku 2003 a ponúka kvalitný program založený na princípoch a metodike pedagogiky Marie Montessori.

Dopoludnia
Deti prichádzajú do škôlky do 9-tej. Prezlečú sa a prezujú v šatni. Každé dieťa má svoj vešiačik s fotografiou a šuflíček na odkladanie vecí. Rozlúčia sa s rodičmi a vchádzajú do triedy. Tu ich už víta učiteľka. Niektorí idú ešte mávať rodičom z „rozlúčkového okna“, iní si idú odložiť čisté pyžamko na posteľ, niekto sa potrebuje najprv porozhliadnuť a sú deti, ktoré sa rovno vrhnú do práce.
V Montessori škôlke sú aktivity rozdelené do jednotlivých oblastí (kútikov) – cvičenia každodenného života (presýpanie, naberanie, krájanie, zaväzovanie…), zmyslová výchova, matematika, jazyková výchova, kozmická výchova (všetko o prírode). V nich sú ľahko prístupné poličky, v ktorých je ponuka na prácu (hru). Deti môžu pracovať za stolom alebo na zemi. Ako prichádzajú, vyberajú si, s čím budú pracovať, či budú pracovať samé alebo vo dvojici, prípadne v skupine. Nové aktivity im ukazuje pedagóg. Deti si vyberajú podľa záujmu a vnútornej potreby…
Úloha pedagóga je ponúkať a ukazovať deťom nové aktivity, prípadne ďalšie varianty jednej hry. Pozorovať, spoznávať naozajstné potreby dieťaťa a reagovať na ne ponukou. Napríklad, ak si dieťa vyberá stále to isté a niečo veľmi ľahké, je veľmi pravdepodobné ,že si „netrúfa“ na ďaľší ,možno ťažší krok. Je na pedagógovi, aby pomohol dieťaťu „posunúť sa ďalej“.
Počas celého dopoludnia je pripravená desiata. Deti sa môžu najesť kedykoľvek doobeda, tí, ktorí to nestihnú, desiatujú o 10:00 pred spoločným kruhom.
Doobeda teda môže jedno dieťa naberať korálky s lyžičkou do rôznych misiek, ďalší môžu kresliť mapu Austrálie a vystrihovať si austrálske zvieratá, ďalší pomocou perlového materiálu počítajú, koľko dní ubehlo, od kedy sa narodili… a tak podobne.
O 10:30 začína spoločný ranný kruh. Deti si prinesú stoličky. Každý povie, aké má ráno a začína sa spoločná hra, pesnička alebo iná aktivita zameraná na nejakú tému. Povieme si aký je deň v týždni, dátum, kto má dnes meniny a meníme kalendár.
Potom ideme von, na záhradu, na prechádzku a každý piatok do Horského parku . Ak je pekne, do Horského parku chodievame aj inokedy ako v piatok. Na záhrade môžeme zametať, rýľovať, hrabať, kopať či vytrhávať burinu. Pestujeme zeleninu, ovocie, aj bylinky.
Na obed si každý vyberie miesto pri stole a prestrie si. Vyberie si tanier, príbor, pohár a servítku. Na pitie je na výber voda alebo čaj.

 

Popoludní
Po obede idú menšie deti spať a staršie deti si idú oddýchnuť pri rozprávke a pri kreslení.
Popoludní prebieha predškolská príprava pre predškolákov a potom pre všetky deti rôzne krúžky.
Momentálne sa venujeme každý deň v týždni jednému z týchto krúžkov: varenie, kutil, pokusy, pohybovo-tanečný krúžok, ekovýchova, výtvarný krúžok a angličtina. Krúžky sa v škôlke zvyknú striedať podľa záujmu detí a rodičov.

Útulný rodinný dom so záhradou v tichej časti mesta, blízko Horského parku.
Dom je upravený pre potreby detí od 3 do 6 rokov podľa princípov Montessori pedagogiky. Svetlé otvorené miestnosti s východom na terasu a do záhrady sú prehľadne rozdelené na jednotlivé oblasti – praktický život, zmyslovú výchovu, matematiku, jazyk, kozmickú výchovu a dielňu.

Deti majú možnosť voľne sa pohybovať v priestoroch škôlky a slobodne si vyberať činnosť, ktorej sa chcú venovať. Samozrejme, v rámci vopred dohodnutých hraníc, s rešpektom voči sebe, ostatným a voči prostrediu.
V suteréne domu je samostatná spálňa a telocvičňa s východom do záhrady.
Okolo domu sa rozprestiera veľká záhrada s altánkom, ovocnými stromami, kvetmi, bylinkovou záhradkou a trávou. Deti tu majú lanovú dráhu, senzorický chodníček, blatovisko, trampolínu, preliezky,  pieskovisko a záhradný domček.

Škôlka je otvorená v pracovné dni 7:30 – 17:00 hod.

Deti majú v škôlke desiatu, obed a olovrant. Ponúkame chutné a zdravé jedlo. Naša škôlka je zapojená do projektu Čo jedia zdravé deti.
Na desiatu ponúkame čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, prevažne pochádzajúcu zo Slovenska.
Počas celého dňa majú deti k dispozícii na pitie vodu alebo čaj. V lete sa tešia veľkej obľube deťmi pripravované vody s bylinkami z našej bylinkovej záhrady.

Pre rodičov ponúkame individuálne konzultácie o vývine ich dieťaťa v škôlke.
Deti prijímame počas celého roka, ak máme voľné miesto. Dieťa nemusí spĺňať žiadne špeciálne požiadavky. Sme radi, ak rodičia poznajú pedagogiku Marie Montessori a stotožňujú sa s jej princípmi.