Montessori prípravka

V prípravke je našou snahou vytvárať podnetné prostredie pre deti vo veku od 18 mesiacov do 3 rokov primerane ich potrebám. Prípravka bola v rámci našej Montessori škôlky otvorená v roku 2010 a ponúka kvalitný program založený na princípoch a metodike pedagogiky Marie Montessori. V tomto školskom roku prípravku otvorenú nemáme. V prípade dostatočného záujmu rodičov sme pripravení ju opäť otvoriť.

Program dňa

Dopoludnia
Deti prichádzajú do prípravky do 9-tej. Prezlečú sa a prezujú pred triedou, kde majú svoj priestor určený na odkladanie vecí. Každé dieťa má svoj vešiačik so značkou a skrinku označenú fotografiou. Rozlúčia sa s rodičmi a vchádzajú do triedy. Tu ich už víta učiteľka. Niektorí idú ešte mávať rodičom z „rozlúčkového okna“, iní si idú odložiť čisté pyžamko na posteľ, niekto sa potrebuje najprv porozhliadnuť a sú deti, ktoré sa rovno vrhnú do práce.

O deviatej máme v prípravke ranný kruh, všetci si posadáme dokola, povieme si aké mal kto ráno, zaspievame si a zatancujeme.
Po rannom kruhu si deti slobodne vyberajú s čím budú pracovať, či budú pracovať samé alebo vo dvojici, prípadne v skupine. Nové aktivity im ukazuje pedagóg. Deti si vyberajú podľa záujmu a vnútornej potreby…

Úloha pedagóga je ponúkať a ukazovať deťom nové aktivity, prípadne ďalšie varianty jednej hry. Pozorovať, spoznávať naozajstné potreby dieťaťa a reagovať na ne ponukou. Napríklad, ak si dieťa vyberá stále to isté a niečo veľmi ľahké, je veľmi pravdepodobné ,že si „netrúfa“ na ďalší ,možno ťažší krok. Je na pedagógovi, aby pomohol dieťaťu „posunúť sa ďalej“.

Deti v prípravke majú počas celého dopoludnia k dispozícii desiatu , ktorú si sami pripravujú. Majú na to určený priestor, kde si sami čistia, šúpu, krájajú a servírujú ovocie a zeleninu. Áno, aj tí najmenší, a robí im to veľkú radosť  Sami si tiež nalievajú nápoje z džbánu do pohárika.
O jedenástej ideme von na záhradu. Na záhrade môžeme zametať, rýľovať, hrabať, kopať či vytrhávať burinu. Pestujeme zeleninu, ovocie, aj bylinky. Ak je vonku veľmi škaredo, ideme si zacvičiť do telocvične.

O dvanástej mávame obed, každý si vyberie miesto pri stole a prestrie si. Vyberie si tanier, príbor, pohár a servítku. Na pitie je na výber voda alebo čaj.

Popoludní
Po obede sa deti idú poumývať a odpočinúť si. Zaspávajú niekedy pri rozprávke, inokedy pri uspávanke.

Po odpočinku si deti sami poustieľajú postieľky, odložia prádlo, prezlečú sa z pyžamka. Môžu sa naolovrantovať a venovať rozličným činnostiam opäť sami alebo v skupine, ako má kto chuť. Popoludní bývajú pre deti pripravené rôzne výtvarné aktivity, pohybové aktivity, ak je pekne, chodievame aj poobede von.