Montessori prípravka

V prípravke je našou snahou vytvárať podnetné prostredie pre deti vo veku od 18 mesiacov do 3 rokov primerane ich potrebám. Prípravka bola v rámci našej Montessori škôlky otvorená v roku 2010 a ponúka kvalitný program založený na princípoch a metodike pedagogiky Marie Montessori.


Dopoludnia
Deti prichádzajú do prípravky do 9-tej. Prezlečú sa a prezujú pred triedou, kde majú svoj priestor určený na odkladanie vecí. Každé dieťa má svoj vešiačik so značkou a skrinku označenú fotografiou. Rozlúčia sa s rodičmi a vchádzajú do triedy. Tu ich už víta učiteľka. Niektorí idú ešte mávať rodičom z „rozlúčkového okna“, iní si idú odložiť čisté pyžamko na posteľ, niekto sa potrebuje najprv porozhliadnuť a sú deti, ktoré sa rovno vrhnú do práce.
 
O deviatej máme v prípravke ranný kruh, všetci si posadáme dokola, povieme si aké mal kto ráno, zaspievame si a zatancujeme.
Po rannom kruhu si deti slobodne vyberajú s čím budú pracovať, či budú pracovať samé alebo vo dvojici, prípadne v skupine. Nové aktivity im ukazuje pedagóg. Deti si vyberajú podľa záujmu a vnútornej potreby…
 
Úloha pedagóga je ponúkať a ukazovať deťom nové aktivity, prípadne ďalšie varianty jednej hry. Pozorovať, spoznávať naozajstné potreby dieťaťa a reagovať na ne ponukou. Napríklad, ak si dieťa vyberá stále to isté a niečo veľmi ľahké, je veľmi pravdepodobné ,že si „netrúfa“ na ďalší ,možno ťažší krok. Je na pedagógovi, aby pomohol dieťaťu „posunúť sa ďalej“.
 
Deti v prípravke majú počas celého dopoludnia k dispozícii desiatu , ktorú si sami pripravujú. Majú na to určený priestor, kde si sami čistia, šúpu, krájajú a servírujú ovocie a zeleninu. Áno, aj tí najmenší, a robí im to veľkú radosť  Sami si tiež nalievajú nápoje z džbánu do pohárika.
O jedenástej ideme von na záhradu. Na záhrade môžeme zametať, rýľovať, hrabať, kopať či vytrhávať burinu. Pestujeme zeleninu, ovocie, aj bylinky. Ak je vonku veľmi škaredo, ideme si zacvičiť do telocvične.
 
O dvanástej mávame obed, každý si vyberie miesto pri stole a prestrie si. Vyberie si tanier, príbor, pohár a servítku. Na pitie je na výber voda alebo čaj.
 
Popoludní
Po obede sa deti idú poumývať a odpočinúť si. Zaspávajú niekedy pri rozprávke, inokedy pri uspávanke.
 
Po odpočinku si deti sami poustieľajú postieľky, odložia prádlo, prezlečú sa z pyžamka. Môžu sa naolovrantovať a venovať rozličným činnostiam opäť sami alebo v skupine, ako má kto chuť. Popoludní bývajú pre deti pripravené rôzne výtvarné aktivity, pohybové aktivity, ak je pekne, chodievame aj poobede von.

Veľký rodinný dom so záhradou v tichej časti mesta, blízko Horského parku. Na prvom poschodí sú priestory upravené pre potreby detí od 18 mesiacov do 6 rokov podľa princípov Montessori pedagogiky. Svetlá priestranná trieda s veľkými oknami je rozdelená na jednotlivé oblasti (praktický život, kútik s výtvarnými aktivitami, kresielko s knižnicou, poličky so senzomotorickými materiálmi, poličky s pomôckami na rozvíjanie reči a oddychová zóna).
 
Deti majú možnosť voľne sa pohybovať v priestoroch triedy a slobodne si vyberať činnosť, ktorej sa chcú venovať. Samozrejme v rámci vopred dohodnutých hraníc s rešpektom voči sebe, ostatným a voči prostrediu.
 
V suteréne domu je telocvičňa s východom do záhrady. Okolo domu sa rozprestiera veľká záhrada s altánkom, ovocnými stromami, kvetmi a trávou, lanovou dráhou, trampolínou , malým pieskoviskom a záhradným domčekom pre najmenších. V záhrade majú svoj domov aj morské prasiatka a svoju búdu tam má pes.
Prípravka je otvorená v pracovné dni 8:00 – 17:00 hod.
Deti majú v škôlke desiatu, obed a olovrant. Ponúkame chutné a zdravé jedlo, tri dni v týždni mávame vegetariánsky obed a dva dni v týždni mäsový.
Na desiatu ponúkame čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, prevažne pochádzajúcu zo Slovenska.
Počas celého dňa majú deti k dispozícii na pitie vodu alebo čaj. V lete sa tešia veľkej obľube deťmi pripravované vody s bylinkami z našej bylinkovej záhrady.
Pre rodičov ponúkame individuálne konzultácie o vývine ich dieťaťa v prípravke.
Deti prijímame počas celého roka, ak máme voľné miesto. Dieťa nemusí spĺňať žiadne špeciálne požiadavky. Sme radi, ak rodičia poznajú pedagogiku Marie Montessori a stotožňujú sa s jej princípmi.